demo-attachment-2337-Laura-Fragman-Background-Shape
Turneri liblikas 300x300

Turner Eesti patsiendiühingu logo lugu

MTÜ Turner Eesti logo valisid seltsi liikmed 2021. aasta kevadel seitsme kandidaadi hulgast, mille olid disaininud seltsi liikmed ja seltsi head sõbrad. Valituks osutus Kelin Kuznetsova poolt kujundatud liblikas, mille disain räägib Turner’i sündroomist põhjalikumalt, kui esmapilgul paistab. Liblika tiibadel on kokku 45 kaart, mis sümboliseerivad Turneri sündroomiga naise kromosoomide arvu. Lisaks kujutab liblika asümmeetriline X-kuju Turneri sündroomi keskmes olevat X-kromosoomi. Logos domineerib Turneri sündroomi tunnusvärv – lilla. 

Liblikas ei ole mitte ainult MTÜ Turner Eesti vaid kogu Turneri sündroomi tunnusmärk. Selgitusi sellele sümbolile leidub mitmeid. Esiteks meenutavad liblika neli tiiba X-kromosoomi ning see oli ilmselt ka sümboli valimise algne põhjus.

Lisaks sümboliseerib liblikas, kellena ka Turneri naistele viidatakse, veel aga palju muudki. Liblikas paistab habras, kuid ta sirutab oma tiivad alles pärast pikka ja keerulist muundumisprotsessi ja kookonist väljumist. Seeläbi sümboliseerib liblikas õrnusest hoolimata jõudu, vastupidavust ja kohanemisvõimet. Sarnaselt tuleb Turneri-naistel ületada takistusi ja pista rinda raskustega, kuid seda ainulaadsemad ja tugevamad on lõpuks nende tiivad.

Vaata Turneri sündroomi sümboolikat selgitavat videot